Yangın Merdiveni

Yangın başta olmak üzere çeşitli doğal afetlerde insanların binaların dışına hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayan yapı elemanına yangın merdiveni denir. Çok katlı binaların ortaya çıkması ile acil tahliye gereken durumlarda insanların ne gibi önlem alabiliriz düşüncesi ile ortaya çıkmış olan bu merdiven her ülkede farklı standartlara sahiptir. Ülkemizde ise gerek sanayi bakanlığı gerekse milli eğitim bakanlığı gerekse de her il belediyesi bir yönetmelik veya genelge çıkarmıştır. Genel hatları ile aynı içeriğe sahip olan bu yönetmeliklere göre acil hallerde kullanılacak olan merdiven kaçış veya yangın merdiveni olarak kabul edilir. Kaçış  merdiveni diğer acil durum tahliyelerinde kullanılan kaçış yolu elemanları ile birlikte tasarlanır ayrı olarak düşünülemez. Yangın merdiveni yanıcı bir madde içermemeli ve yangında aleve en az yüz yirmi dakika dayanmalı ve doksan dakika da duman sızdırmayan kapıdan oluşmalıdır. Bu merdiven sürekli olarak boş bırakılmalı eşya vesaire konmasına izin verilmemelidir.
Kaçış merdiveni genel olarak bina ile bütünleşik fakat binadan ayrı imiş gibi düşünülmelidir. Binanın dışında olduğu gibi içinde de olabilmektedir. Özellikle on katın üzerindeki binalarda yükseklerde oluşan rüzgâr nedeni ile insanların denge problemi oluşabilmekte bu da istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Bu yüzden çok yüksek binalarda kaçış merdiveni bina içerisinde yer almaktadır. Zaten ilgili yönetmeliklerde de 21.50 metrenin üzerindeki binalarda dış yangın merdivenine izin verilmez denmektedir.
Bina dışındaki yangın merdiveni değişik şekillerde olabilmekte binanın görünüşüne uygun, güzelliğini bozmayacak özelleştirme çalışmalarımız vardır. Bina sahibinin isteği doğrultusunda ayrıca ferforje sanatından örnekler de uygulanabilmektedir. Yangın merdiveni binanın değerine değer katmaktadır. Çünkü ufacık bir maliyetin on yıllar boyunca sapasağlam kalması oldukça önemlidir. Üstelik yangın merdiveni ihtiyacınız olduğunda size yaşama şansı tanımaktadır.
Dış yangın merdivenleri korunumlu olmak zorunda değildir ama hırsızlık gibi etkenler insanlara bu önlemi almaya itmektedir. Gerek dairesel olsun gerekse de düz merdivenler yanmaz malzemeden olmak zorundadır. Ayrıca yağmur, kar, rüzgâr gibi aşındırıcı etkenlere karşı da dayanıklı olmak zorundadır. Belirli aralıklarla  merdivenin sağlamlığının kontrol edilmesinde fayda vardır. Biz dünya standartlarında uzun yıllar dayanacak kalitede yangın merdiveni üretmekteyiz.
Bugün pek çok binada yangın dedektörleri ve hatta yeni binaların çoğunda splitter denen otomatik yangın söndürme sistemleri mevcuttur. Ama unutulmaması gereken şudur ki yangın dedektörleri siz sadece uyarabilir binadan dışarı çıkmanıza yardımcı olamaz. Sizi sağ salim bina dışına çok çabuk bir şekilde çıkaracak olan yangın merdivenleridir.
Firmamız ücretsiz bir şekilde yangın merdiveni uygulanacak alanı görüp ona göre bir proje ve fiyat vermektedir. Sizin istekleriniz doğrultusunda üretilecek olan model, üretimin her aşamasında onlarca kontrolden geçirilmekte son aşamada da yılların deneyimine sahip ustalarımız tarafından özenle monte edilmektedir. Bütün personelimiz yaptığımız işin hayat kurtardığının bilincinde olarak işlerini yapmaktadırlar. İşimize verdiğimiz önem hayatınıza verdiğimiz değeri göstermektedir.